Ze studia dějin... (k otázkám 1-10 ze ZS)

26. dubna 2008 v 20:29 | qlarinka |  To se může stát jenom mně
Zápočtový test s milionem znaků je úspěšně za mnou a já se mohu "nerušeně" vrhnout do studia materiálů na zkoušku. Zajímalo by mě, kdo to tak pěkně vymyslel, že předmět může končit zápočtem i zkouškou, aby se student musel učit dvakrát. Na ekonomii to většinou funguje marketingovým způsobem 1+1 zdarma. Tedy uděláš zkoušku a zápočet dostaneš zadarmo, na čínštině by to pak bylo asi příliš jednoduché, takže se musíme my i učitelé pro jistotu se vším stresovat dvakrát.

Během studia narážím na některé velmi zajímavé myšlenky, se kterými bych se vám ráda svěřila...
Číňané vždy tak po 200 až 300 let vypálili kláštery. Bylo to v dobách, kdy se "přemnožili" mniši, kteří žili jako žebráci z darů a tudíž bylo málo lidí na práci. Číňané vypálením svatých míst rychle získali další ruce k práci.
(Mgr. Kučera při jedné z hodin) Rád bych věděl, kdo vynalezl bílé tabule na psaní a rád bych požádal, jestli by ho nepopravili. (nikdy není dostatek píšících fixek)
Plavby z Portugalska do Číny se daly uskutečnit asi za půl roku, pročež se vzájemný obchod obou zemí rozvíjel velmi rychle...
Rozvod byl v Číně zcela legitimním řešením sňatku (narozdíl od křesťanství). Možnost požádat o rozvod měla i žena, ale protože nebyla subjektem práva, musel to za ni udělat její otec. Legitimní důvody žádosti o rozvod ze strany ženy byly: 1) muž ji opustil na déle než 3 roky, 2) muž ji fyzicky týral, až ji způsobil trvalé následky, 3) muž se dopustil trestného činu proti manželství = ženu prodal a to buď dočasně (nevěstka) nebo trvale. O dětech se v rámci rozvodového řešení nejedalo - automaticky připadly otci. Po rozvodu měla žena 3 možnosti - mohla se vrátit do původní rodiny, ale to by znamenalo obrovskou ostudu a ztrátu tváře pro celou rodinu (to se prostě stát nemohlo), mohla odejít do kláštera, ale to nebylo jednoduché, takže nejčastějším východiskem rozvodu s manželem byla pro ženu sebevražda.
Oproti tomu muž měl k rozvodu hned 6 legitimních důvodů: 1) cizoložství (neměl záruku, že narozený syn by byl vlastní a nevlastní potom by porušil rodobou linii), 2) neschopnost ženy porodit syna, 3) neuctivost manželky vůči rodičům manžela (v Číně tradičně platila presumkce viny), 4) pokud měla žena nevyléčitelnou odpor vzbuzující chorobu, 5) pokud žena rozkrádala majetek rodiny, 6) pokud byla žena příliš ukecaná (a hlavně na veřejnosti).
Nutno poznamenat, že ve 20. století se žena stala subjektem práva (od 1910 před soudem rovnoprávnost, ano, toto vše platilo ještě před 100 lety) a z toho, co vím od učitelů, sebou nechají čínští muži pořádě mávat, takže když Číňan, tak téměř 100% podpantoflák. Oproti tomu zákon o manželství, který povoluje jedinou manželku (chudáci chlapi) vzešel v platnost až v roce 1950.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama