Novinky o stípku se zmínkou o Tibetu

9. května 2008 v 10:38 | qlarinka |  Čína
V důsledku povstání v Tibetu a s tím spojených problémů, se u nás ve škole začalo šuškat o tom, že se nikam nepojede.

Číňané jsou totiž extrémně hákliví na to, když se jim cizí země vměšují do vnitřních záležitostí. Mají to už tak nějak zakořeněné v povaze, že co je doma, to je doma a ostatní k tomu nemají právo nic říkat.
Ono o tom Tibetu je taky ve světových médiích informováno pořád jen jednostranně. To násilné zabrání v 50. letech vůbec nebylo tak násilné, jak se o tom mluví a letošní povstání naopak nebylo tak mírové.
Byla jsem kvůli tomu na speciální přednášce, kde jsme si ukazovali fotky a videa, která by s tím měla souviset, ale nesouvisí. Na podzim byly velké nepokoje v Nepálu a na spoustě fotek byla nepálská policie (na plastovém ochranném štítu nápis POLICE OF NEPAL). Pod obrázky bylo napsáno, že čínská policie násilím zakročila proti povstání. Bohužel na fotce nebyl jediný Číňan. Pokud už na fotce Číňané byli, tak se choulili v rohu a kryli se, co jen to šlo, aby je rozběsnění Tibeťané nezbili.
Měli jsme možnost také vidět krátké video od jednoho bělocha (za boha si teď nevzpomenu na národnost, ale Brazilec, Portugalec nebo tak něco...). Samozřejmě nelze označit tento zdroj za 100% pravdivý, ale to nejde říct ani o žádném, alespoň je na videu zachycen také sám autor a celou situaci komentuje, tak je aspoň vidět, že to netočili třeba Číňané. Na videu je zachyceno šílené chování bandy asi třicetiletých Tibeťanů, kteří rabují obchody, mlátí nevinné lidi a zapalují auta. Pokud vás zajímá, jak se pozná Tibeťan od Číňana, tak nevím (myslím vzhledově, podle jazyka je samozřejmě rozeznáte snadno), ale myslím, že autor věděl, co točí. Na videu nebyl zachycen jediný Číňan, který by dělal něco nekalého...
Veškerá světová média však informovala o tom, že Číňané se tam chovají jak bestie a všem Tibeťanům ubližují... Těžko říct, kde je pravá pravda, ale rozhodně je třeba brát naše média s velkým odstupem a podrobovat je kritice, což však mnozí lidé nedělají...
Ale vraťme se ke stípku. V souvislosti s událostmi v Tibetu vyvěsilo mnoho států a jejich úřadů tibetskou vlajku na podporu této prý krutě utlačované autonomní oblasti.... Jedním z aktivistů byl i ministr školsví ČR Ondřej Liška. Jako jedna z mála jsem neměla námitek proti jeho nízkému věku, protože si myslím, že obzvlášť v oblasti školství, které se týká převážně dětí a mládeže má mladý člověk své místo. Ale tou vlajkou mě skutečně naštval a chtěla jsem měla jsem 100 chutí vyhlásit hon na lišku.
V souvislosti s vyvěšením vlajky na budově MŠMT byla totiž z čínské strany zrušena cesta ministra Lišky do Číny. Super, uštříme státní peníze na překladatele, letenky, ubytování.... Jenže!!! Během této cesty měla být podepsána smlouva o vzájemné výměně studentů mezi Čínou a ČLR a díky tomu, že Liška neodjel se smlouva nepodepsala. No a co, říkáte si, nějaká smlouva. Ale když se to týká zrovna mě a toho mého ročního výletu, tak vám můžu říct, že jsem byla parádně naštvaná.
Do všeho zařizování vrazíte neskutečné množství času, peněz, nervů a přiznám to i slz (občas na mě padají deprese z dlouhého odloučení už napřed), ale tak nějak se začínáte smiřovat s tím, že tu prostě nebudete. Nebudete slavit Vánoce, nepůjdete na ples, nebudete s přítelem.... koupíte si kufr a zaplatíte očkování... A najednou nevíte nic. Jestli se jede nebo nejede a ani nevíte, kdo a kdy vám k tomu řekne víc.
Vzhledem k tomu, že mě při zkoušce z dějin vyděsil Kučera, že situace vypadá hůř než čekal, tak jsem se konečně rozhodla k radikálnímu kroku a napsala na ministerstvo mail.
Tady je odpověď:
Vážená slečno,

zrušení cesty školské delegace do ČLR počátkem dubna 2008 prosím nespojujme s vyměnami stipendistu z obou zemí.
Jak vite, formulare prihlasek dvaceti stipendistu z ČR (tedy i sinologů z FF UP Olomouc) byly počátkem března 2008 zaslány do Číny.Jednotlivé přihlášky všech zahraničních stipendistů jsou projednávány na China Scholarship Council/u a pocatkem cervence 2008 (jako každoročně) očekává MŠMT vyjádření čínské strany o přijetí jednotlivých stipendistů z ČR na konkrétní čínské univerzity v ak. r. 2008/9.
Podobně jsou projednávány i reciproční přihlášky čínskych stipendistů k ročnímu studijnímu pobytu na VŠ v ČR v ak.r. 2008/9.
MŠMT je v kontaktu s Velvyslanectvím ČR v Pekingu. Zadne zpravy, ktere by se mely negativne tykat zaležitosti vyslani ci prijeti stipendistu v obou zemich, jsme neobdrželi.
Mohu Vás ujistit, že v případě jakékoliv důležité zprávy, která by se týkala vyslání stipendistů z ČR do Číny, by tato zpráva byla ihned předána příslušné fakultě VŠ která stipendistu navrhla, případně by byla zaslána na e-mailové adresy jednotlivých stipendistů.
S pozdravem
MV, odbor mezinárodních vztahů
Takže dobrý nééé, docela mě to uklidnilo a asi se půjdu potěšit pohledem na nový kufr gigantických rozměrů, který zabírá snad půlku sklepa.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama