16. den (So) - Lístky, Procházka k jezeru, Výsledky, Učebnice jako dárek, Krademe měsíční koláčky, Trust mart, Počesku, U Ondry

15. září 2008 v 7:52 | qlarinka |  Čína
Už po osmé hodině jsme se sešly u hlavní brány kampusu, aby si holky mohly koupit lístky. V Číně si totiž můžete koupit lístky jen z místa, ze kterého chcete jet. To znamená, že když se jeden den chystáte do Šanghaje a druhý den zpátky, musíte si lístek zpět koupit hned po příjezdu v Šanghaji, nic ve smyslu zpátečních lístků tu bohužel není. Přidala se k nám i Anni, která se chystala na výlet právě do Šanghaje za nějakým kamarádem, bude tam přes nos, takže budu mít pokoj sama pro sebe.

Anni se rozhodla prostudovat Lonely planet - průvodce po Číně (kterého já jsem si samozřejmě nepořídila), takže jsme se na další výlet vypravili v české sestavě, vypravili, protože nás ještě doplnil Adam. Byla to celkem pěkná procházka a objevili jsme i botanickou zahradu, do kterého se jednoho pěkného dne jistě ráda podívám.
Na oběd jsme se vydali do menzy u naší koleje, přidala se i Anni a Madeleine, která zrovna přišla ze školy a už dokonce věděla, v jaké skupině je podle výsledků testů. Z toho jsem parádně znervózněla, takže jsem všechny nutila jíst hrozně rychle, aby už šly na Mezinárodní kolej a mohli mi napsat, v jaké jsem úrovni. Nemohla jsem se dočkat, chtěla jsem aspoň tu 2,5 skupinu.
Pořád jsem koukala na mobil, jestli už nepřišla zprávička a nakonec jsem se dočkala. Anni je ve skupině 1,5 a ty 3,3, tak super. Jóóóóóóóóóó!!! Měla jsem hroznou radost a skákala jsem po chodbě jako splašená koza;) Holky Litevky se mi smály a bylo jim líto, že samy ještě nevědí, kam je šoupli.
Pak už jsme se vydali rpo učebnice. Pohlídla jsem si ještě seznamy - Aiste je ve skupině 3,4, Naste 3,6 myslím, Švýcarka taky v rychlejších 3, stejně jako Róbo a Ukrajinka. Hledala jsem, kde je Adam, který by měl být někde nade mnou, když dělá čínštinu o rok déle, ale nakonec jsem ho našla ve skupině 2, tak se mu asi ta písemka hodně nepovedla, protože po ústní byl napsán na skupinu 3. Nicméně já jsem měla velkou radost, protože jsem si stršna pomohla tou písemkou, když mě z 2 přešoupli do 3. Ty skupiny něco celá 5 - něco celá 9 berou stejnou knížku jako něco celá 0 až něco celá 4, ale jdou v té knížce rychleji. Já klidně půjdu pomaleji, když jsem ve 3. skupině, stejně jako ostatní, co dělají čínštinu 2 roky. Vždyť oni to většinou mají jako jednoobory a já mám do toho ještě celou ekonomii, tak to je super, musím se pochválit;)
Knížky nám vydávali v 1. patře, zjistila jsem, že Tang Li mi do papírů napsal, že jsem stipendistka, takže jsem knížky dostala zadarmo, i když správně bych je měla platit. Ale i kdybych je platit měla, je to naprosto úžasná cena - asi 150Y za 5 knih, to bych v Čechách dala za jednu. Jinak Irča říkala, že mám stejné učebnice (alespoň některé) jako dostala ona v Ningbu, to je super, protože říkala, že takhle přeskočila jeden díl, který by teď měla dělat v Praze, my jsme sice měli jiné knížky, resp. neměli jsme knížky, ale když jsem na tom stejně jako Pražandy, tak se cítím dobře.
Taky jsem dostala rozvrh. V pondělí začínám až v 10 hodin a budu mít jen jeden předmět (tedy 1,5 hodiny). V úterý, ve středu a v pátek mám od 8:00 do 12:00 - tedy vždy 2 předměty. Ve čtvrtek mám od 10:00 jeden předmět a po obědě pak ještě 2 předměty, takže budu končit asi v 16 hodin. To je pěkný rozvrh. Jinak předměty mám celkem 4 - konverzaci, poslech, gramatiku a čtení. Bude taky možnost zvolit si nějaké volitelné kurzy, těším se hlavně na zpěv lidových písní, snad to nebude ve čtvrtek odpoledne;)
V hale u výsledků stála velká krabice Měsíčních koláčků, v neděli je nějaký svátek a tohle je tradiční pečivo. Každému slíbili 2 kousky, ale spousta lidí už odešla a krabici nikdo nehlídal, tak jsme se projevili jako praví Češi a já mám teď koláčků 8 a to už jsem tam jeden snědla. Taky jsem se projevila jako správný tatar, když jsem si koláček posypala takovým hnědým práškem, který vypadal jako kakao. Nebylo to totiž kakao, ale nějaká chemikálie, která nedovolila koláčku vyschnout. No, jíst se to teda moc nedalo, tak jsme to posypané odtrhla a snědla aspoň zbytek. Na naše sladkosti to nemá, ale aspoň něco;)
Pak jsme počkaly na Šimova, aby mu holky vrátily klíče, odnesly jsme knížky ke mně na kolej a vydaly se do Trust martu, kde si Irča chtěla koupit konvičku na kafe. Já při té příležitosti zjistila, že se mi rozbily sandále, takže teď budu muset rychle najít nějaký vhodný obchod. Koupily jsme konvičku, Raid do zásuvky (v Čechách 300Kč, tady asi 50Kč) a ještě pár věcí, sandále bohužel neměli. V jednom z krámků okolo si Irča ještě koupila sukni. Jinak holky spočítaly, že na každý den máme asi 70Y. Teď se to převyšuje, protože byly velké výdaje, ale jinak by nám to mělo bez problémů stačit.
Hodily jsme věci k nám na kolej, sebraly Róba a vydali se na večeři. Ještě jsme se sešli se zbytkem Čechů, takže nás vyrazila celá banda. Hrozný nezvyk, mluvit vlastní řečí v Číně. Ne, že by mi to vadilo, ale stejně bych tu radši chtěla být spíš s cizinci, člověk se mnohem víc naučí a aspoň trénuje angličtinu ne
 


Komentáře

1 Ptakopysk Ptakopysk | Web | 15. září 2008 v 16:13 | Reagovat

Hlavně nezkoušej domů propašovat malou pandu! Zaměř se na ty větší kusy!

2 Maminka Maminka | E-mail | 15. září 2008 v 19:41 | Reagovat

Ten rozvrh vypadá pohodově. Lucinka má komentář ( jsem její ruce, stojí u sporáku a připravuje milované holanďany):      "Chudák holka...no  to si počtu,  psaní  budou stále dlouhá..." Tzn. piš, piš, čtení je fajn a myslím, že se i ty bavíš. Lucka mi promine, pokud ji necituji přesně, matka už má nárok na výpadky.

3 lucie. sestra lucie. sestra | E-mail | 17. září 2008 v 18:47 | Reagovat

no tak to to mamka fakt necitovala moc přesně... přemýšlím, jestli vůbec vystihla tu základní myšlnku, ale snad jo....

4 Maminka Maminka | E-mail | 17. září 2008 v 23:44 | Reagovat

Luci, hlavně, že vím, kde je vrchol Medvědín...hele pointu jsem vystihla, tak o co jde...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama