55. den (St) - Smutno den, Knihkupectví

23. října 2008 v 14:56 | qlarinka |  Čína
Těšila jsem se, že aspoň ve středu nepůjdu sama do školy, ale nakonec mi to tak trvalo, že jsem ostatní nechala jít napřed a zas šla sama. A zas přišla pozdě, učitelka už se ani nediví...


Abych si tu samotu řádně užila, řekla mi Laura, že nejde na oběd a cestou ani v menze jsem nikoho nepotkala. Nevím, čím to je, ale některé dny mám pocit, že jsem jediná, kdo má školu...

Nechala jsem si naložit plnou do svého lunch boxu. Tentokrát jsem si vybrala pořádně, takže jsem se nemusela bát, že to na koleji bude nejedlé. Abych si udělala radost, protože mi ji tady nikdo jiný neudělá (ne, to kecám), tak jsem si dala opět jednu zeleninovou omeletu. Tu jsem zblajzla přímo v menze a koukala u toho po 2 měsících na televizi, kterou z neznámých důvodů včera poprvé pustili. Podívala jsem se pěkně na aerobik družstev, tedy jenom na Italy, protože pak program skončil, a mohla jsem zas jít.

Na koleji na mě čekal dopis ze Šumperka. V pondělí dorazilo přání a teď ještě navrch dopis. Já se mám!!! Že mi píše hradecká babička dopisy, to se ani nedivím (ale ráda jsem;)), protože je to bývalá učitelka, ale že mi přijde ze Šumperka TŘÍSTRÁNKOVEJ!!!!! dopis, to jsem vážně nečekala. Neviděla jsem od babičky nikdy napsáno nic delšího než pohled nebo recept;) To snad není možný, já jí tou svou Čínou naučím nejen číst, ale i psát...

Teď to vyznělo, jako že babička neuměla číst :-D To zas ne, to ona čte dobře, jen není čtenářka, že by třeba četla knížky ve velkém nebo tak, ale teď čte můj blog, tak si z ní děda dělá legraci, že se kvůli mně ještě naučí číst.

V dopise byla schovaná i fotka mého rodného Šumperka a obrázek Zona (pes) a tak... Vzpomínání mě tak rozesmutnilo, že jsem se rozbrečela. Nějak se toho teď spojilo hodně najednou.

Došlomi , že mi to sice v Číně utíká, ale přeci jen mám za sebou jen 50 dní a většina mě teprve čeká.

Četla jsem mail od našeho gympláckýho sbormistra o všech koncertech, na který se Gybon chystá a vím, že se nejen nemůžu účastnit jako zpěvák, ale letos se ani nemůžu jít podívat. A to zrovna dělají Rockové oratorium, které je naprostá bomba... Pár částí jsme totiž dělali v srpnu na Bohemia Cantat (festival sborového zpěvu), tak vím, o co jde. Já chci taky!!!

V Olomouci se rozběhla florbalová sezóna a mně to běhání po tělocvičně s hokejou v ruce docela chybí. Docela dost, ani jsem to nečekala.

Taky mi chybí naše olomoucké kolejové drbání. Aspoň mi Marťa napsala, že jeden její učitel (můj drb-favorit) teď chodí s její spolužačkou a líbali se na chodbě před všema, věkový rozdíl 18 let, no neber to... Tady máme všichni čínštinu a stejné 4 předměty, takže nikde žádné vzrůšo, pořád všechno stejné dokola. Kde jsou ty příběhy z kateder historie, anglistiky, romanistiky (havně francouzština), ekonomie a našich asijských studií...

Navíc jsem se dozvěděla, že se mi holky spolukolejky chystají taky do světa, pokud to vyjde... takže kdoví, kam se budu vracet... Ale ne, určitě se aspoň sejdem, protože bez Marti, která se pořád učí (i když třeba ve skutečnosti ne, ale vypadá to tak), bych určitě teď nebyla v Číně. Protože mě ta její pilnost vždycky motivovala, abych aspoň něco dělala, tedy třeba se učila znaky a pak dostala stípko;) A bez ten zbytek snad ani nemusím komentovat, Káťiny čokoládové a těstovinové siesty (sní tak půl balíčku nudlí na posezení, ale má sotva 30 kilo), to, jak Mon dokáže celý semestr spát maximálně 6 hodin denně, aby dohnala Erasmus (blbý dvojobory) a pak udělá všechno napoprvé... A pak Barča a její anatomie lebky (mimochodem asi se k tobě, Barčo, přihlásím na prohlídku, až se vrátím) a Val, která nám utekla do Francie na dobro... Jo jo, holky, bez vás to není kolej, i když Anni je fajn, nejste to vy....

Do toho mě štve ta banka a to, že se nějak hroutí návštěvy, na které jsem se těšila, že by mohly za mnou přijet. I když nic nebylo jisté, tak to člověku v jeden den prostě dojde, že se tu třeba nikdo neobjeví a pak se to spojí jedno s druhým a je z toho smutno den. (Píšu o včerejšku, tedy dnes je čtvrtek a už jsem zas v pohodě, abyste si nemysleli, že jsem zhroucená, jen je to prostě deník, tak by tady občas mělo být k přečtení i něco ne tak pozitivního... Přeci jen je rok dlouhej a taky určitě nejste pořád veselí;))

Rozhodla jsem se, že nemůžu v takové náladě zase trčet celé odpoledne na koleji a pasovala jsem středeční odpoledne na odpoledne výletní. Pokud mi to vydrží, můžu každou středu odpoledne navštívit nějaké hangzhouské místo, kde jsem ještě nebyla nebo naopak kde jsem byla a kde se mi líbilo.

První výlet vyhrálo knihkupectví, kam jsem se stejně chystala už dávno zajít. Našla jsem si autobus, sbalila deštník, protože se začalo mračit a vyrazila jsem. Cestou jsem zavzpomínala na oblíbenou hradeckou zábavu, neboli učení se v autobuse, takže jsem cestou tam zvládla polovinu znaků na čtvrteční diktát a cestou zpátky jsem to dorazila.

Knihkupectví jsem našla celkem hravě. Přestože se prodejna jmenovala Foreign language bookstore (Obchod s knihami v cizích jazycích), celé přízemí bylo napěchováno čínštinou. Knihy o kultuře, průvodci, romány, učebnice, knihy pro děti... Byla jsem tam za naprostého exota, protože jsem tam byla jediná nečíňanka. Jako obvykle, ale už mi to ani nepřijde, holky měly pravdu, když říkaly, že si člověk rychle zvykne na to, že na něj pořád někdo kouká. Pořád jsem na tom líp než v Big Brother ;)

Nakonec jsem si tam s pomocí jednoho Číňana, který mi přispěchal na pomoc (a myslel si, že jsem se tam ztratila), vybrala čínské idiomy (něco jako přísloví, v podstatě je tam vysvětleno, proč se říká třeba padají trakaře, i když samozřejmě žádné nepadají, ale v čínštině samozřejmě). Malinkou kapesní knížečku, která se mi vejde všude. Byl trochu problém je přesvědčit, že chci knížku s jednoduchými znaky, ale bez pinyinu (bez výslovnosti), protože pak nečtu znaky, ale jenom tu výslovnost, ale nakonec se mi to podařilo.

Abych neměla knížek málo, sáhla jsem po balení 5 v 1 za poloviční cenu. Nejednalo se už ale o idiomy, ale o pohádky pro děti. Mám teď ryze v čínštině Malého prince, Malou mořskou vílu, Čaroděje ze země Ozz, Alenku v Říši divů a pak nějakého Modrého ptáčka, to jediné vůbec neznám. Zatím jsem se na to nestihla pořádně kouknout, ale začnu u Malého prince, protože toho znám česky skoro zpaměti, tak by to mělo být jednodušší :-))

Taky jsem si chtěla koupit knížku na HSK (test z čínštiny jako cizího jazyka), abych se mohla začít připravovat, protože bych je chtěla za měsíc zkusit, byla jsem proto odkázána do druhého patra. To bylo také plné knih, znaky ubyly, ale zato přibyly nuly na cenovkách - vstoupila jsem do oddělení pro cizince. Když jsem našla regál, který jsem hledala, trochu ve mně hrklo. Čekala jsem pár knížek, ale tady bylo snad 100 druhů a vydání a teď babo raď. Nakonec jsem požádala o pomoc školený personál neboli 2 týpky v bílých košilích, co na mně mohli oči nechat. Pán si nevěděl moc rady a nakonec ukázal na nejdražší knihu a řekl, že tu si kupuje víc lidí než knihy ostatní, ale jinak že učebnice, kterou mám ve škole, je na to taky dobrá. To mi teda chlapík pomohl.

Nakonec jsem si nevybrala, že se poradím s Dášou, která HSK dělala loni a už nějaké knížky má, tak mi snad i něco doporučí... Jinak abyste si udělali představu, tak učebnice čínštiny, která má 400 stránek tu stojí kolem 50Y, takže fakt za babku;) Už se těším na příští návštěvu knihkupectví :-)

Pak už jsem namířila na autobus a na kolej. Udělala jsem úkoly a zopákla si znaky na písemku. Původně jsme chtěly jít s Anni večer na Salsa party, ale nakonec se tak moc rozpršelo a obě jsme měly tolik školy, že jsme to odložily, tak snad příští týden, potřebuju taky někam vyrazit;))
 


Komentáře

1 Maminka Maminka | E-mail | 24. října 2008 v 0:56 | Reagovat

...zvládla jsi to  skvěle...šikulo

2 Danka Danka | 24. října 2008 v 21:50 | Reagovat

Klari,chcela som sa ta spytat...v jednom clanku si spomnala,ze si chces kupit hodinky....

ja tiez tuzim po hodinkach s cifernikom z cinskych cislic..resp cislic v znakoch...ale ktosi ma zrusil, ze take asi nezozeniem....

je to tam vobec dostat take hodinky?

3 qlarinka qlarinka | 25. října 2008 v 4:24 | Reagovat

hodinky sezenes, ale jsou "evropske", aspon teda co jsem videla... vtipny pasky, nekdy az moc, ale cislice normalni... Ja si chci koupit asi milion veci, ale ted to nejak nestiham, musim chvili pockat;) Zacnu u HSK ucebnice a pak si budu kolem vanoc dopravat :-D mozna...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama