118. den (St) - Na Vánoce dlouhý noce aneb jak se slavil Štědrý den v Číně

27. prosince 2008 v 5:56 | qlarinka |  Čína
Ranní vstávání a pozdní příchod do školy nečinily tento den nijak zvláštním. Snad jen, že jsme měly s holkama pro ten pozdní příchod omluvu :-) Vpadla jsem do třídy a na celou třídu zakřičela Veselé Vánoce v čínštině. Učitelka se vůbec nezlobila a hned to po mně opakovala, i když ne tak nahlas :-)

Hodina probíhala v podstatě normálně, až na to, že jsme nedostali úkol. Teda dostali, ale po přestávce se učitelka vrátila a že ho ruší, když máme toho Ježíška :-) (teda toho jsem měla jenom já z celé třídy, ale i tak :-))

Já chvilku volna mezi hodinami využila k tomu, že jsem se šla zeptat do kanceláře, kolik bych měla platit za výlet na Hainan (ostrov jižně od čínské pevniny, kde se dá i v zimě koupat a škola tam pro nás plánuje výlet hned po konci semestru). Je tam totiž sleva pro stipendisty, ale jak jsem čekala, je to pro celou mou kolej kromě mě, protože oni mají plné stipendium od Číňanů a já kombinované od čínské a české strany. Rozdíl v ceně je asi 1000 Kč, ale snad je někde splaším (lépe řečeno mi snad nebudou chybět na konci roku), protože jsem od svých 11 neplavala v moři a považovala bych to za promarněnou šanci.

Na čtení jsem si kreslila. Vůbec mě to nebaví a je to čím dál tím horší. Učitelka podle mě patří k takovému tomu typu hloupých lidí, nevím... Kreslila jsem si obrázky s vánoční tématikou a těšila se, až bude konec. Cvičení jsem ale dělala, jen když něco vysvětlovala, tak jsem nedávala pozor. Stejně jí nerozumím, tak jsem to aspoň využila po svém...

Asi nikdy nepochopím, jak určovat některé větné členy v čínštině (podmět, přísudek a tak), protože učitelka i na otázku jaký odpovídá předmětem, i když by to měl být přívlastek... A pak to mám mít dobře, že.... Kdo poslední odstavec nepochopil, tak ať to neřeší, to jsou jen mé vzdechy nad čínskou gramatikou...

Na oběd jsem se sešla s Anni a potkaly jsme ještě Živile. S vyhlídkou velkého odpoledne jsme si daly palačinku se zeleninou do igelitového sáčku a šly na kolej. Anni teda původně nechtěla, ale ochutnala ode mě a hned se hnala do obchodu zpátky :-D

Byla jsem neskutečně unavená, ale nebyl vůbec čas jít spát. Musely jsme připravit pokoj na večírek s cukrovím, teda spíš odpolednírek, protože to nebylo večer, ale ve tři.

Oblékla jsem si černý rolák a punčocháče a přes to zlato černou sukni ve francouzském stylu. Moji oblíbenou. Jednou bych chtěla mít takové povolání, abych mohla do práce nosit podobné oblečení, jako je ta sukně :-)

Anni se taky vyšlechtila, doprostřed pokoje jsme rozprostřely deku, na ni vánoční ubrousky a spoustu mističek a talířků s cukrovím :-) A samozřejmě advetní věnec se 4 hořícími svíčkami :-)

Pablo přinesl hrnec a plotýnku a vařili jsme punč (ironií osudu nám ještě ten večer vrátný předal leták o tom, jak nesmíme v pokoji vařit, natož manipulovat s otevřeným ohněm :-))

Víno bylo trochu kyselé, takže punč nebyl tak dobrý jako posledně, teda aspoň Anni to tvrdila, já k němu jedla slané pistácie, tak mi to ani nepřišlo :-))

Sešli jsme se tam my dvě, Pablo, Noémi a Christina :-) Zpívali jsme koledy a povídali si o tom, jak kdo slaví Vánoce doma. Bohužel všichni si zas spěchali za vlastními aktivitami, tak nám odpolednírek dlouho nevydržel.

Zůstal nám jen náš čínský "rodinný" trojlístek, tedy já, Anni a Christina. Potřebovala jsem ještě rychle napsat Pfko (všem moc děkuju za nádherné komentáře a "rozbíjející" se obrazovky) a pak jsem volala s mamkou, takže Christina nakonec odešla, že se taky připraví na večer. Já vím, že trávím u počítače hodně času, ale tak nějak mi to nedá no...

Po šesté hodině jsme se vypravily do Reggae baru nebo kovárny, či co to vlastně je. Už na nás čekali :-) Večeře byla výborná, jen jsem trochu litovala, že jsem měla tolik pistácií, protože jsem to do sebe musela docela cpát, ale zas jednou v roce na Vánoce se to promíjí :-) Zpestřením večera pro nás byl pejsek (jorkšírák), který měl na sobě obleček v podobě jahody a dokonce i botičky na tlapkách, pořád tam pobíhal a děti ho honily a tak :-) Pořád ho tam provokovali s masem a tahali ho chudáka za tlapky i dospělí. Někdy jsou Číňani fakt nemožní. Kolikrát jsem se radši ani nekoukala, co s pejskem provádějí, ale psisko vypadalo spokojeně a že mu nic nevadí, tak aspoň že tak :-)

Teď něco k načemu jídelníčku, ať taky závidíte :-D

Pečivo: Vánoční bageta (chuťově trochu připomínala vánočku)
servírovaná s máslem, olivovou pastou a salsa pomazánkou
Předkrm: Okurka se sýrem feta (to byla dobrota ten sýr, byl totiž dokonce i slaný :-)))
Salát: Zeleninový talíř (teda byly to různé druhy listového salátu, myslím...)
Polévka: 2 talíře dýňovépolévky a jeden houbové (vzhledem k tomu, že mě přinesli houbovku, i když houby nemusím, tak jsme měnily, Christina jediná houby může)
Hlavní chod: Grilované hovězí maso s brambory(to bylo výborné masíčko)
Kuskus na sladko a nějaká drůbež(řipomínalo to rýžový nákyp, ale dalo se to)
Vánoční pizza s krocanem (tu jsem ani neochutnala)
(Od každého jsme dostaly 1 talíř a jedly jsme to společně,
pizza se do mě bohužel už nevešla)
Dessert: 4 různé druhy −Ovocný salát se zmrzlinou (ano, i já jsem jedla zmrzlinu)
Puding
Nějaký krém s alkoholovou příchutí
Kousek dortu
(to zas nemohly holky a mně trošku slehlo, tak jsem snědla od každého snad půlku,
není nad to se přecpat před dárkama)
Nápoje: Každá jsme dostaly skleničku vína a kávu
Překvapení: Dostaly jsme dohromady malý balíčeks čokoládkami, bonbóny a plyšovým Santou


Po večeři (bylo už asi 10) jsme se vypravily na kolej. Dárkobraní bylo dlouhé, ani jsem to nečekala, kolik jsme toho pod stromečkem našly :) Dostala jsem spoustu věcí (napíšu speciální článek). Největší radost mi ale udělalo to, jakou radost měla Anni z mého dárku. Pořád si stěžuje, že jí je zima na nohy, když sedí u stolu, tak jsme jí koupila plyšovou opici, co připomíná velký pantofel, strčí se do ní nohy a hned je teplo :-) Odmítala si ji sundat z nohou a poskakovala tady snožmo celý večer :-D Musím Klárku-Ježíška pochválit :-)

Christina měla radost z Philadelphie, což je australský sýr, a když otevřela Nutellu, skoro se rozbrečela. Dokonce jí napadlo, jestli jsme si pro ni neodskočily do Evropy nebo jestli nám ji někdo neposlal poštou :-D Pak si teda prohlédla znaky a konečně uvěřila, že se to tu dá sehnat, ale stejně :-)

Pod stromečkem jsme našly skleničky a šampáňo, tak jsme to hned musely otestovat. Vínečko bylo hodně sladké a jen 5% alkoholu, takže taková limonáda :-)

Christina to o půnoci zabalila, že jde spát a my začaly hrát Monopoly, které si Anni nadělila napůl s Noémi. Pak jsme se dívaly na video, které pro Anni vyrobila její sestřička (nejlepší juniorská gymnastka v Německu). Být to moje video, tak to celé probrečím, ale Anni se pořád smála, tak jsem se smála s ní :-)

Nakonec jí volaly z domu a před kamerou rozbalovaly dárečky, které jim Anni poslala po německém profesorovi (je tám schválně ypsilon, protože Anni bydlí s babičkou, maminkou a 2 mladšími ségrami).

Mně pak taky volali (mamka, ségra, Lukáš - náš vánoční kamarád a Lasík), posadili mě ke stolu a pěkně jsem s nima povečeřela. Ještě, že to bylo tak daleko, jinak bych asi ségře snědla řízek, který mi vystavovala před obrazovku.

Největší zížitek pro mě bylo, když jsme propojili 3 země. Postavily jsme s Anni naše notebooku proti sobě a naše rodiny si mohly zamávat, takže Česká republika a Německo přes Čínu, Hradec a Kiel přes Hangzhou :-) Miluju Skype :-)

Ségra mi pak dala bezvadný dárek, když mamčin notebook postavila před televizi a já se po Skypu dívala na novou českou pohádku :-) Skype snímá pomaleji, tak to vypadalo trochu jako staré černobílé filmy, protože se to jako by sekalo, ale stejně :-)

Bohužel počítač takový nápor dat a emocí nevydržel a zamrznul a pak už byly 3 ráno, tak jsem jen napsala domů dobrou noc a šla spinkat, ale stálo to za to :-)

Děkuju všem, kteří na mě mysleli, poslali mi přáníčko, mail nebo zprávičku, ale hlavně Anni a Christině, které mi nedovolily smutnit na Štědrý den :-)
 


Komentáře

1 Maminka Maminka | E-mail | 27. prosince 2008 v 8:08 | Reagovat

...byl to podařený nestandadrdní Štědrý večer, díky Tobě jsme dárkobraní v Čechách měli až po pohádce a bylo veselo a spokojeně.... Společná večeře, v to  jsem nedoufala a bylo to  famózní..těším se jak lety naroste tento zážitek do legendy a až mi bude 90-sát budeme se k příběhu stále vracet....

2 DCZ DCZ | 28. prosince 2008 v 16:53 | Reagovat

mě se líbí "Lukáš, náš Vánoční kamarád" :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama