166. den (Út) - Letní palác

17. února 2009 v 13:56 | qlarinka |  Čína

V průvodci psali, že je vhodné si na prohlídku Letníhopaláce vyhradit alespoň půl dne. Když jsme tam po obědě dorazili, zjistili jsme, že bychom si tam byli užili klidně i den celý. Bylo tam nádherně. Ještě před vtupem jsme si koupili palačinku a maso na tyčce, tak museli MiMi uznat, že je to výborná pochoutka. Po cestě tam jsme se totiž museli posílit, jeli jsme totiž metrem (pohodička) a pak 22 zastávek autobusem, což je celkem hodně.
V areálu Letního paláce jsou i místa, za která se platí speciální vstupné. My jsme se radši rozhodli si koupit sdružený lístek, který v sobě obsahoval vstup všude. Bohužel se na něj nevztahovala studentská sleva, ale nevadí.

Hned u vstupu jsme objevili Suzhou uličku, jako by přesunutou přímo z pravého městečka Suzhou (čti Su-čou), které se nachází kousek od Šanghaje. Město je vlastně takovými čínskými Benátkami, protože je protkáno říčními kanály a je v něm k vidění spousta zahrad. Tady v Pekingu byla říčka lemovaná starobylými domky. V létě se na říčce dalo projet na lodi, teď v zimě tam byli jen cedule zakazující vstup na led (tak zase nic no). V domcích bylo mnoho obchodů se suvenýry, chtěli jsme koupit pohledy, ale nenašli jsme žádné pěkné. Bohužel. Číňané moc pohledy neposílají, tak to není tak lehké. Musela jsem obdivovat jednu babičku na vozíku, která tam akrobatila podél řeky. Uličky byly totiž velmi úzké a tak se podél nich nedalo projet. Proto vždycky babka vstala, problematický úsek překonala po svých, nechala si vozítko přenést a pokračovala v cestě. Klobouk dolů ;)

Následovalo schodiště snad až do nebes. Nejdřív obyčejné a pak vytesané ve skále. Byl to další ráj uprostřed velkoměsta ;) Nahoře jsme objevili chrám a před ním jeden mladík vyráběl postavičky z bambusové trávy. I když chtěl za každou 10-20Y, neodolali jsme. Nedokázala jsem s ním o tom smlouvat. Byla to nádhera. Z takových jakoby odpadků dokázal kluk vyrobit úžasná zvířata. Já si odnesla motýla, Míra svinutého hada a mamka draka. Krom toho tam byly i kobylky a žába. Nedokážu pochopit, jak na takový nápad mladík mohl přijít. Tohle je umění, které by se mělo cenit, stejně jako ten kameník co vyškraboval znaky a ornamenty do glazury na talířích. PARÁDA!!!

Pokračovali jsme k buddhistickému krámu, kde jsme nečekaně potkali českou rodinu. Prozradili nám, že dlouhodobě pobývají v Korey, ale původně jsou z Olomouce, jaká to náhoda ;) Jinak tatínek je doktorem na UPOLu (Univerzita Palackého Olomouc) na přírodovědecké fakultě. Vtipné bylo, že jeho jméno je Rulík, což je jedovatá bylina. Přesvědčili jsme je, aby se s námi a s vlajkou vyfotili, popřáli si šťastnou cestu a pokračovali každý jinam.

Spatřili jsme úžasné jezero, které prý hloubilo 100 000 dobrovolníků, takže je to asi rybník, pokud byl skutečně vytvořen člověkem. Zjistili jsme, že je už spousta hodin, takže bychom další připacenéá místa nestihli. Radši jsme se posadili u jezera a pozorovali západ slunce. Pak jsme se ho také učili fotit, tak snad se nějaká fotka povede ;)

Vyšli jsme jinou branou, než kterou jsme přišli, takže nám cesta na zastávku autobusu trvala asi hodinu. Taková menší procházka ;) Mně to nevadilo, mamka komentovala, Míra mlčel. Turisti! Nakonec jsme našli autobus jedoucí až skoro k hostelu. Opět 22 zastávek, taková menší projížďka :-D Navečeřeli jsme se jako obvykle (lilek, skopové), nakoupili ovoce a po nějakém tom filmu (nové už nám došli, tak jedeme druhé kolo) jsme se odebrali do hajan.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama