Radim Uzel: Nesmyslné ideály krásy ničí zdraví miliónům dívek po celém světě

20. května 2009 v 15:39 | Radim Uzel
Pozn.: I když jsem zásadně proti kopírování článků, ráda pošlu dál tohle. Myslím si, že mají pravdu... Co je ten váš problém, dámy?

(Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/169186-radim-uzel-nesmyslne-idealy-krasy-nici-zdravi-milionum-divek-po-celem-svete.html)

V novinách se občas objeví zpráva o tom, jak nějaká modelka omdlela na přehlídkovém molu. Příčinou zpravidla bývá nízká hladina cukru v krvi. Dívky se moří hladem a podstupují drastické diety. To proto, aby dosáhly žádoucích tělesných rozměrů.

Jedna středoškolská profesorka mi před pár dny vyprávěla, jak u nich na gymnáziu probíhá mezi studentkami nepřetržitá soutěž v hubnutí. Připomíná epidemii. Většina děvčat ztratila v průběhu soutěže menstruaci a dvě z nich jsou v péči psychiatra kvůli mentální anorexii. Tato nemoc může končit až smrtí.
Nedávno se v médiích objevila fotografie australské krasavice. Na jedné ze soutěží o nejkrásnější dívku vzbudila rozhořčení lékařů a dietologů. Při výšce 180 cm vážila 49 kg. Pokud bychom vypočítali index její tělesné hmotnosti (BMI), kdy váhu dělíme druhou mocninou výšky v metrech, vyšlo by nám 15,1.
Takový údaj upřímně vyděsí každého odborníka. Hodnoty nižší než 18 představují silnou podvýživu. Dívka jejího vzrůstu by měla vážit nejméně o 10 kilo víc. Teprve pak by překonala hranici nemoci. Kosti obalené kůží, hůlkovité paže a vychrtlý obličej mohou pro někoho představovat zvláštní druh půvabu. Většině lidí se však vybaví snímky pořízené v koncentračních táborech.

Diktát módy bývá někdy neúprosný

Vnucuje děvčatům diskutabilní ideál už od útlého mládí. Vzpomeňte na panenku Barbie vyrobenou v téměř miliardě exemplářů. Řada malých holčiček se této okaté krásce s vosím pasem a nadměrně vyvinutými prsy chce podobat. Ovšem žena, která by chtěla kopírovat panenku Barbie, by musela mít rozměry prsou, pasu a boků 99-47-86. Taková snad naštěstí neexistuje.
Organizátoři nedávného průzkumu ve Velké Británii zjistili, že mezi čtrnáctiletými dívkami uvažují už čtyři z deseti o plastické operaci. Panenka Barbie za to sama nemůže. Lékaři a psychologové zjišťují, že některé dívky omezují v jídle jejich matky.
Pěstují v nich falešný pocit nadbytečných kilogramů. Chtějí si jejich prostřednictvím uskutečnit vlastní, často nedosažené ambice. Touží po tom, aby se jejich dcery staly modelkami. Neuvědomují si, jak vážné zdravotní potíže jim mohou způsobit.

Nenávist vůči panenkám

V Austrálii existuje početný fanklub Barbie. V jeho čele stojí prezidentka, která nedávno přišla na to, že její třináctiletá dcera panenku nenávidí. Své hračky trýzní. Vyměňuje jim různé části těla, čtvrtí je a některé nechala roztavit v mikrovlnce. Aby viděla, jak se jim zmenšuje hlava a mizí jejich tělesné rozměry.
Ve Velké Británii se také vyskytly případy nenávisti a mučení panenek. Psychologové v tom vidí protest dospívajících dívek proti nesmyslnému ideálu, který se jim snaží vnutit nereálné tělesné rozměry.
Osmdesát procent žen v České republice prý není spokojeno se svou postavou. Zajímají se o nejrůznější diety, čaje na hubnutí, všelijaké cvičení a jiná mučení těla. Mnohé z nich si už dávno nepochutnávají na dobrém jídle. Místo toho konzumují kalorie. Cukr a tuk navíc považují za jedovaté látky.
Je na čase přestat s kalorickým terorem a idealizovanou vychrtlostí. Jsem přesvědčený, že většina mužů nepovažuje ženu s propadlým břichem a vystouplými kostmi za krásnou. Ženy by měly nalézt ztracené sebevědomí. Třeba se naučit tomu, aby byly pyšné na tělesné útvary nazývané OTP. Tedy ozdobné tukové polštáře.
 


Komentáře

1 SamDarkness SamDarkness | Web | 20. května 2009 v 15:43 | Reagovat

Mslím,že Mr.Uzel má naprostou pravdu.

2 SamDarkness SamDarkness | Web | 20. května 2009 v 15:43 | Reagovat

*myslím

3 Ali Ali | Web | 20. května 2009 v 15:46 | Reagovat

ahoooj....ak chceš dess a nevies na koho sa mas obratit pod na moj web!..vyroba designov na mieru... :D...hadam neolutujes...zatial pa...aa prijimam aj Sb...tak ak chces :D

4 AA AA | Web | 20. května 2009 v 16:27 | Reagovat

muj problem neni zadny, mam poradny prsa, poradny zadek, slusnej software, a adekvatni vzdelani v prirodnich vedach v oboru, ktery se biologii cloveka zabyva tak hluboce, ze nejake komplexy nemaji sanci prezit :))))

5 Slečna Zvědavá Slečna Zvědavá | E-mail | Web | 21. května 2009 v 17:36 | Reagovat

taky s tím souhlasím,i když při pohledu na mě by se mohlo někomu zdát, že jsem zastáncem toho všeho... vždyť asi před dvěma měsícema mi jedna učitelka řekla, že chci vypadat jako ženská,a ne jako vychrtlina.. to sice jo ale jak ona víc co chci? minulý týden mi pro změnu řekla jedna učitelka, ať se najím, i když ona má nejmíň co říkat. A včera zas jedna že takhle vypadá člověk co váží 40Kg i s postelí:) Zvykla jsem si, stejně mě to ale vždycky trochu rozčílí. Nevim co by všichni říkali,až by viděli jak jim sladkosti na posezení:)

v něčem ta státní je lehčí,ale v něčem naopak těžší:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama