301. den (Čt) - Prázdniny jsou tady

27. června 2009 v 18:24 | qlarinka |  Čína
S poslední zkouškou se s námi o chlup slitovali a naplánovali ji ne na 8 ráno, ale na půl devátou. Jaká královská změna :-) Vzhledem k tomu, že jsem opět nemohla spát, tak mi to stejně moc nepomohlo. Navíc se Anni rozhodla, že je mnohem lepší nechat si věci na sprchování u nás v pokoji a ne u Chrise, takže mě vzbudila o půl sedmé, když se pro ně dobývala. Děkuji...


Poslech byl příšerně těžký. Učitelé na nahrávce mluvili celkem rychle, žena měla ječivý hlas a po jednom poslechu bylo slyšet OUKEJ, které mě tak vykolejilo, že jsem zcela zapomněla, o čem jsem do té doby poslouchala. První část byla vždy jedna nebo věty a k tomu otázka - obvykle na gramatický význam nebo na to, co že chtěl básník říci.

Druhá část byla složena ze 2 článků - každý z nich jsme slyšeli dvakrát, a pak ke každému z nich byly 4 otázky. První text měl 8 minut. Jsem přesvědčená, že po 8 minutách srdceryvného příběhu v češtině bych vám stejně nebyla schopná říct, jestli prázdninové kurzy pro americké děti pořádá zdarma škola, soukromník, vzdělávací ústav nebo někdo čtvrtý... Vůbec netuším, jestli jsem to napsala, ale radši mi je to jedno. Obzvlášť proto, že je to jediný předmět, který mi v Olomouci uznají, jinak bych musela zešílet ;)

Když jsem došla na kolej, volala mi Agniezska, jestli by nemohla přijít, že si zapomněla klíče a nikdo není doma. Samozřejmě jsem jí neodmítla, takže jsme se vzájemně podporovaly v tom, jak se nejlíp neučit :-) Pěkně jsme si popovídaly o její bisexuální kamarádce a zavolaly jedné její spolužačce, která už si zkouškou prošla. Nejdřív jsme se dozvěděly, že to moc těžké není a vzápětí, že je to těžké dost. Takže kdoví ;)

Před dvanáctou mě Agniezska opustila a já rychle dočítala zbývající kapitoly. Před jednou hodinou na mě padla nervozita, kterou už jsem dlouho nezažila. Na chodbě před třídou, kde mělo proběhnout moje konverzační přezkoušení, jsem potkala Aiste, která mi jen rychle sdělila, že si vytáhla téma Srovnej letní období v Číně a ve tvé zemi a řekni, které období míš nejradši a proč, jedno z dalších témat bylo Srovnej dialekty tvého jazyka s dialekty čínštiny- opravdu netuším, jak bych čínsky vykládala o rozdílech mezi českou a moravskou češtinou, když máme dohromady mnohem míň obyvatel, než jen provincie, ve které teď žiju :-D

Vstoupila jsem do třídy, právě když končil Meny, popřála hodně štěstí Ivaně a zabrala její místo na potítku. Ještě předtím jsem si vytáhla stejné téma jako Aiste - tedy ta roční období :-D

Mluvení o vybraném tématu bylo jen součástí zkoušky, která jinak spočívala v užívání gramatických struktur, čtení textu a odpovídání na otázky. Na přípravě jsem mohla mít slovník, ale stejně jsem gramatiku nevěděla. Naštěstí jsem brzy zjistila, že má Ivana stejné zadání, takže jsem pečlivě poslouchala a zapisovala její odpovědi :-)

Když Naste, která byla v pořadí po mně, vcházela do místnosti, měla jsem jednu vteřinu na přípravu počasí. Ivana, která byla právě dozkoušena, začala poskakovat po třídě a vykřikovat Prázdniny, prázdniny, jde se pít!!!! A my s Naste na sebe jen povzbudivě mrkaly.

Zasedla jsem do horkého křesla a jala se odpovídat na otázky. Třetí gramatická struktura se na potítku nějak vyhla mé pozornosti, takže jsem jen řekla, že nemám ponětí a hrdě ji přeskočila. Učitel nevěřícně koukal, ale nemohl s tím nic udělat. U čtení textu jsem ale snad zapůsobila lépe, protože jsem se snažila nejen číst bez zbytečných pauz, ale snad i jakžtakž plynule. Snad to zabralo...

V dokončování vět jsem udělala pár hloupých chyb (Ostatní tančí, až mě svrbí ruce, že bych se taky přidal - možná svrbí nohy, ale rozhodně ne ruce, apod.), ale nahnala jsem to poslední větou, na kterou jsem prý odpověděla správně jako první. A to už přede mnou byla celá paralelka! Byla jsem na sebe pyšná a hbitě se vrhla do rozboru počasí.

Po třech minutách monologu, při kterém jsem rozkládala rukama, nohama, valila oči a zázrakem si vybavovala dávno zapomenutá slovíčka (např. lyžování, které v subtropech moc nepoužíváme), jsem nevěděla, co dál říct. Pan učitel mě pochválil, že jsem mluvila poměrně dlouho a že nevadí, že už nevím, co říct, že těch 5 minut aspoň využije na to, aby si konečně došel na záchod :-D

Popřála jsem Naste hodně štěstí a šla oslavovat své o 5 minut delší prázdniny, než měly být :-) Netuším, kdy budou výsledky, ale jsem ve stavu, kdy mi je to celkem jedno a jsem ráda, že je konečně po všem ;)

Odpoledne jsem se věnovala odpočinku, chvilkové konverzaci mamkou, i když jen písemné, protože nějak nestíháme volání teď, výrobě překvapení pro holky a tak všelijak všemu a ničemu. Taky se vrátila Maria ze Šanghaje. Vízum vyřídila bez problémů a vynechané písemky jí nechybí ;)

Když jsem se začala chystat na třídní after party (tedy večírek PO), přišli Chris a Anni a že musíme vyřešit ten výlet na příští týden. Já na to ale neměla moc náladu a nebyla jsem tudíž nejpříjemnější.

Sraz byl plánovaný na půl šestou a s Naste jsme slavně vyrazily už v šest :-) Ano, jen o půlhodiny později :) Samozřejmě jsme nemohly chytnout taxík, tak jsme šly pěšky a samozřejmě tou nejdelší cestou, takže jsme dorazily s parádním zpožděním... Aspoň že se zrovna začalo jíst - moc jsme toho nepromeškaly :-)

Tentokrát jsme šly na hot pot, tedy na horký kotlík. Specialitou podniku bylo, že jsme každý měl svůj vlastní kotlíček s vývarem, takže jsme si dovnitř mohli házet, co jsme chtěli a pořád jsme věděli, co to je, ne jako obvykle, kdy je uprostřed stolu jeden velký kotel, a co si ulovíš, to máš ;)

Systematicky, i když náhodou, jsem seděla mezi Naste a Jessie, které jsou obě vegetariánky, takže jsem pro sebe měla celý talířek hovězích a další plný skopových plátků :-) Najedla jsem se k prasknutí :-) Navíc měl náš japonský spolužák Ken v týdnu narozeniny, takže mu koupili velikánský čokoládovo-krémový dort, a měli jsme i o dezert postaráno :-)

Když to servírky viděly, přinesly mu ještě dárek podniku - 2 hrnečky s logem restaurace - a nám všem zmrzlinu, aby nám to nebylo líto :-) Nechyběla samozřejmě dvacetiminutovka fotografování a bylo veselo. Přišla i třídní a seděla hned vedle Naste, takže jsme si docela dobře popovídaly :-) Mimochodem jsem se dozvěděla, že v naší provincii se plavat v moři nedá, teda aspoň ne v čistém a jestli, tak to stejně nebude ono, takže si máme radši připravit na příští týden jiný program :-(

Po jídle jsme se vydali do Reggae baru, ano, dokonce i já jsem šla ještě někam ;) Opustila nás jen třídní, která slibovala, slibovala a pak jsme se najednou otočila a ona stála na křižovatce daleko za námi a mávala a mávala... Zářila tam v bílém oblečení do temné ulice jako hvězdička... Naste vlastně taky nedorazila, protože se po večeři vydala za Sašou. A Severokorejci nepřišli ani na večeři, ale to jsme čekali ;)

V Reggae baru byl zdarma stolní fotbálek, tak jsem hrála s klukama :-) A pořád mě chválili, protože v Asii se to tolik nevede, takže i mé malé zkušenosti byly hned znát :-) Moc se mi to líbilo, a Korejky mě nadšeně povzbuzovaly a při každém gólu pyštěly nebo hořekovaly podle toho, do které brány to bylo :-)

Poté jsme se vypravily do třetího patra, bar byl totiž rozdělen na 3 poschodí, kde měl být kulečník. Bohužel byl ale zrovna obsazený, ale našli jsme aspoň šipky (i když ne eletronické), šachy (čínské i normální) a několik dalších her, takže jsme se dobře bavili :-) Servírka nám přinesla šíšu, že prý na účet podniku :-) Kluci ale bohužel vybrali citrónový tabák, takže to chutnalo spíš jako čistič na záchod... Já to ale stejně moc nemusím, takže mi to nevadilo...

Když se uvolnil kulečník, přesunuli jsme se tam. První kolo jsem nehrála a i jiná zábava docela upadala, takže jsem začala být ospalá a pomalu s Jessie plánovala, že se vypaříme. Nakonec jsem ale byla přizvána ke druhé hře, takže Jessie odešla sama a já šla hrát. Tágo jsem držela v ruce snad podruhé v životě a hrála jsem ve dvojici s Korejkou, která měl jen zanedbatelně více zkušeností než já. Oproti nám nastoupila ostřílená dvojice v podobě vtipného Korejce a Monicy :-) A... po snad hodině... jsme vyhrály my!!!

Je sice pravda, že jsme třikrát netrefily černou kouli naservírovanou přímo před dírou (no dobře, já netrefila), ale nakonec se zadařilo a my měly velkou radost :-)

Po hře jsme se rozhodly, že je čas jít dál. Většina třídy pokračovala do SOS, kde je každý čtvrtek otevřený bar (pij, co chceš a kolik chceš) za vstupné 60Y (180Kč), což se vyplatí snad každému, kdo si dá alespoň 3 drinky, protože jen pivo je za 20Y. Já ale už byla unavená a tyhle estrády pro mě moc nejsou, takže jsem se jen s holkama svezla taxíkem, vyhodila je u SOS a pokračovala na kolej.

Nakonec jsem ale stejně šla spát až ve 3 ráno, nechcete mi dočasně odpojit internet? Možná bych spala víc ;) Ale teď radši ne, asi bych se tu ten poslední týden zbláznila :-D

Dneska to byl dlouhý den, takže tomu odpovídá i článek ;) Tady se člověk prostě nemůže skutečně nudit a prázdniny se musejí oslavit ;)
 


Komentáře

1 AA AA | Web | 27. června 2009 v 21:09 | Reagovat

hihi, to jsou konverzační temata jak noha, Ti povím..

ale nějak mám dojem, že v porovnání s koelgy z Olomouce, kteří v Číně rok nepobývali se případného repete zkoušky (v případě neúspěchu, tklerý nenastane), opravdu bát nemusíš, piece of cake ;), ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama