Státnice z ekonomie

22. června 2010 v 9:25 | qlarinka |  Příběhy ze života
Ne, že by se mi o tisíckrát probíraném tématu chtělo psát, ale jde tu to od desíti pěti, tak je čas trochu to zase pozdvihnout... V teorii hospodářského cyklu se praví, že po dosažení dna (sedla) se zas musí přejít k expanzi, tak se to třeba povede tady :)


S postupem času si troufám říct, že státnice nebyly zas tak strašné. Vlastně z nich mám asi i lepší pocit, než jsem měla z maturity (na kterou jsem se ale na rozdíl od státnic moc nepřipravovala).
Ekonomických otázek bylo 80, rozdělených na 3 okruhy (mikro+makro+podniková ekonomika, management+marketing+řízení lidských zdrojů a finance+bankovnictví).

Vzhledem k tomu, jak "moc" jsem se tomuhle oboru během studia věnovala, čekala mě tvrdá práce. Naštěstí jsem si z předmětů, kde byly stejné nebo obdobné otázky u zkoušek a pak u státnic, vypracovávala otázky průběžně, takže mi značně ubylo práce... I tak jsem ale musela spoustu dohledávat. Nikdy jsem se moc neučila a šlo to nějak samo, ale teď jsem fakt musela zabrat, což mi nebylo zrovna příjemné...

Chvíli jsem se učila doma, chvíli na už vyklizených kolejích (přece nebudu platit červen, když mám jen pár státnic) a pak u babičky, tam je to stejně nejlepší :) Přezdívám tomu pěti-hvězdičkový hotel (bydlení, jídlo...) se soukromým řidičem navrch (k vlaku je daleko, tak mě vždycky musí děda odvést). Babička s dědou vůbec netuší, jak velký mají na mém úspěchu podíl, bez nich bych vážně neměla šanci uspět... DĚKUJU!!!!

Na ekonomii jsem vyrazila symbolicky na Den dětí... ve stejný den jsem před 4 lety maturovala. Učila jsem se fakt hodně a ještě ráno opakovala podle kartiček, na které jsem si napsala k jednotlivým otázkám osnovy (vím, že se to nemá, ale mě to uklidňuje). Sešlo se nás tam 9, kvůli mému loňskému "výpadku" kvůli Číně neznám skoro žádné spolužáky, ale ve sdíleném stresu se člověk seznamuje rychle :) Uvítání bylo obřadně oficiální, vedoucí ekonomické katedry nás seznámila s časovým harmonogramem a první trojice mohla nastoupit. 

Já byla ve trojici druhé, takže jsem se dostala dovnitř asi po hodině (trošku se to protáhlo), věděla jsem, které otázky si mám vytáhnout - něco z makra, řízení (kdyby to nevyšlo, tak produktovou analýzu z marketingu) a bankovnictví (z financí jsem si věřila jen na otázku č.3). A ruka šmátralka si vybrala inflaci (makro - jupíí), produktovou analýzu (to je neskutečný) a finanční a majetková struktura podniku (č.3 - tak to dám, tohle prostě dát musím).

Měli jsme 45 minut na přípravu na všechny otázky a pak jsme se po 15 minutách střídali u jednotlivých komisí. U inflace byl nejobávanější učitel (miluje zapeklité dotazy), ale nějak jsem to zvládla, u marketingu jsme se zasmáli, když jsem učitelku přesvědčovala, že se ještě prodávají videa a videohry (opozdilci si je kupují teprve teď) a u financí jsem musela vypotit, jak se dělí cashflow, které jsem záměrně při učení přeskočila :-D

Pak šla poslední trojice, byly tam i dvě holky z magisterského, tak se to trochu protáhlo, nicméně dočkali jsme se vyhlášení, šup šup, dostala jsem 3x výborně (nevěřím!!!), 6 lidí mi popřálo rukou, učitel na management neopomenul poznamenat, že mi už předem na chodbě říkal, že kvůli nám museli rozšířit bodovací stupnici na známku 8, jak to bylo strašné :-D A šlo se.... slavit? Ne, rovnou do knihovny na internet chystat obhajobu, která mě čekala o 2 dny později....
 


Komentáře

1 Radek Radek | E-mail | 28. května 2017 v 12:55 | Reagovat

U nás na státnicích vylítla téměř půlka lidí, co se týče samotného učení, tak mimo skript a knížek, které jsou bezesporu základem mi ještě pomohla apka na www.abctesty.cz kde jsou základní terminologie, bez kterých se prostě neobejdete. Státnice rozhodně nejsou procházka růžovou zahradou a důkladná příprava minimálně dva měsíce předem je nutností 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama