41. den (Ne) - Taiwan má narozeniny

15. října 2010 v 14:44 | qlarinka |  Taiwan
Taiwan má narozeniny, my máme přání jediný, štěstí, zdraví, štěstí, zdraví, hlavně to zdraví...


Napadla mě taková pěkná paralela... Stejně jako je v Číně povolené jen jedno dítě a to druhé musí žít tajně, tak je na tom vlastně Taiwan, Čína je první dítě Číňanů a na Taiwan zbyla role toho druhého nepovoleného dítěte, které už sice dávno žije, ale musí se tvářit, jako by vlastně ani nebylo, musí stát v pořadí a nesmí získat občanku (rozuměj oficiální schválení toho, že je to stát), protože možné následky toho, kdyby se tak staly, by byly neuvěřitelné a obrovské...

I přesto ale Taiwan, stejně jako druho a vícerozené čínské děti má narozeniny a taky je slaví. Čas letí rychle, takže letos slaví už 99 let od vzniku politické strany Guomingdang, která má vlastně celé osamostatnění Taiwanu tak nějak na svědomí. My se můžeme jít s našimi 92 roky vycpat ;) Oslavy se plánovaly velkolepé a prý to ani tak nebylo nic proti tomu, co bude za rok :)

Trochu jsme se nedohodly, jestli se s holkama půjdeme nebo nepůjdeme podívat na průvod, já jsem tam ale vyrazila, že tam určitě potkám spolužáky. Bohužel jsem si ale cestou vzpomněla, že jsem si zapomněla kartičku na autobus, tak jsem se zas vracela zpátky (tele jsem). A když už jsem byla doma, tak jsem se rozhodla udělat si TOP test na zkoušku (je to certifikát z čínštiny, tak jestli se mám hlásit na regulérní termín nebo ne).

Když napíšu, že eventuální účast by znamenala vyhozené peníze, tak si určitě domyslíte, jak jsem dopadla ;) Test zabral pěkně dlouhou dobu, tak jsem pak už stihla jen krátce zaskypovat a vyrazila jsem za Luc a Taiwancem Yu, se kterými jsme chtěli zkouknout alespoň závěrečný ohňostroj... 

Stihli jsme poslední kousek průvodu a promenádu obrovitých nafouknutých domorodců (jako že každá menšina měla tak 15 metrů vysokou figurínu jako z nafukovacího balónu a za provázky je vodili kolem dokola). Květinové a jiné vozy bohužel už většinou sklízeli, ale aspoň základní představu jsem si udělala :) Na frontu na ovoce, které rozdávali při rozebírání ovocného vozu jsme se vykašlali, protože by jsme tam stáli minimálně půl hodiny.

Místo toho jsme vyrazili na večeři, byla tam i televize, a tak jsme brzy zjistili, že jsme promeškali ohňostroj. Teda Luc s Yuem to zjistili, protože seděli čely k televizi, já jsem z "to není tady" pochopila, že to není v Taipei, ale mělo to znamenat, že to je v Taipei, ale u Danshui, takže jsem se ani neotočila... No nic no...

Cestou zpátky jsme obcházeli květinové vozy, tak jsem si uzmula jednu červenou anthurii. Chtěla jsem se pak vrátit ještě pro jednu červenou a jednu bílou, ale začal se tam ochomítat policajt, který lidi odháněl, tak jsem to radši vzdala... A abyste si nemysleli, že jsem zlodějka, tak jsem si to vzala až poté, co jsem viděla několik domorodců s plnýma igelitkama kvítí.

Autobus jsme museli dobíhat, tak jsem měla radost, že má z florbalu natrénováno (aspoň trochu), protože  zbytek výpravy měl docela problém to rozdýchat :) Jinak s Yum byla docela sranda :-D Je to místní homosexuál, rok studoval na Masaryčce v Brně, procestoval víc Evropy, než kdy já, a nejradši by se tam hned vrátil, takže hledá jakoukoli možnost, jak to udělat :)

Co se týče Taiwanu, je dost kritický, ale všechno si umí obhájit. A ani o Evropě netvrdí, že je to ráj (třeba naše jídlo mu vůbec nechybí). Poradil nám i co do bydlení přes couch surfing (online se zaregistrujete na takových stránkách, kde vám různí lidé nabízejí ubytování u sebe doma zadarmo... nebo třeba za to, že si s nima chvíli budete povídat anglicky. Funguje to celosvětově, a každý, kdo už u někoho bydlel, to může ohodnotit, takže si můžete vybrat někoho, u koho víte, do čeho jdete :) Lidi, kteří nemají možnost ubytovávat, ale rádi se seznamují, nabízejí třeba společnou prohlídku města a tak... Zní to zajímavě :)

Večer jsem se ještě trochu nachystala na diktátek a hurááá do hajan, to byl zas dlouhý den... A po víkendu se jen zaprášilo...
 


Komentáře

1 AjA AjA | 16. října 2010 v 19:04 | Reagovat

zaslouzilou couchsurferkou je treba Thoris

2 Tkáňa Tkáňa | 20. října 2010 v 17:16 | Reagovat

couchsurfing.com je totéž jako hospitalityclub.org. Stačí se zaregistrovat a můžeš vyjet. Fér je samozřejmě taky něco nabídnout, ne jen využít příležitostí bydlet zdarma. My jsme členy HC a je to super. Párkrát už u nás byli cestovatelé a je to skvělá zkušenost, určitě doporučuju ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama