07 První portské

14. října 2012 v 19:02 | qlarinka |  Erasmus v Portugalsku
Jak už nadpis sám vypovídá, konečně jsem ochutnala pravé portské víno. Teda měla jsem tady už normální bílé a taky tu místní pálenku, ale portské je portské.



Minulý čtvrtek tu totiž pro zahraniční studenty přichystali uvítací party. No, nebylo to teda nic moc, rozhodně nic ve velkém stylu (holt jsem zhýčkaná Asií), ale prý to mělo být oficiální. V zasedačce v budově rektorátu postavili stojan se spoustou zahraničních vlajek (předpokládám, že tam byla i česká, ale nehledala jsem ji), nahnali nás dovnitř tolik, že se tam nedalo ani dýchat a tak jsem se zas vytratila na chodbu a průběžně jen chodila na průzkumy.

Hlavním programem bylo promítnutí krátkého filmu o Portugalsku se záběry na zdejší nejhezčí místa, pak následovalo vyjmenovávání jednotlivých zemí, se kterými se zdejší univerzita druží, přičemž po každém názvu státu následovali radostné výkřiky studentů, kteří z této země pocházejí. Všechno to bylo tak nějak v pohodě, ale když zazněla Brazílie, málem spadl barák :-D

Brazílie je totiž jedinou zemí Jižní Ameriky, kde se nemluví španělsky, ale portugalsky (a pak se taky mluví portugalsky v několika bývalých portugalských koloniích v Africe a třeba i v Macau). Pro Brazilce je poměrně snadné se sem dostat a pokud mají štěstí, dostanou i takové stípko na měsíc, jako já mám na měsíce tři (a to máme jako Češi snad největší podporu pro cestu do Portugalska z ostatních států EU, aspoň teda s kým jsem mluvila, tak mají všichni míň).

Jo, a ještě bylo zajímavé, že země vyjmenovávali podle abecedy, takže Slovensko bylo skoro na začátku, protože portugalsky se mu říká Eslováquia (čti ežlovákija), kdežte my byli až skoro nakonci, protože jsme República checa (čti repůblika šeka).

Pak následovala ta zábavnější část, a sice občerstvení. Pokud jde o jídlo, tak se škola moc nevyznamenala (opět v porovnání s Asií), protože jsme měli na výběr jen z buráků, slaných tyček, chipsů a párků v těstíčku. Ovšem v oblastí pití jsme si stěžovat nemohli, voda a limonáda zůstala skoro netknutá, protože číšníci nám stále dolévali červené portské (a pozor, existuje i bílé) a my se oblizovali až za ušima :)

No, zkraťme to, měla jsem 4 skleničky (po 1dc, zas abyste si nemysleli) a pak se mi báječně spalo :) A nutno dodat, že to bylo snad poprvé, kdy se mi v Portugalsku opravdu líbilo (výlety nepočítám) :)
 


Komentáře

1 Terka V. Terka V. | Web | 15. října 2012 v 20:06 | Reagovat

téda... portske, to musi byt mnamka... ale bud rada porad lepsi nez welcome reception na konferenci v GB, kde za obcerstveni byly pouze chipsy a nejake to vino/pivo/dzus (nevim po tomto zjisteni jsme nasadily smer centrum s cilem se najist)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama