12 Vinné sklepy a výlet na lodi

17. října 2012 v 10:59 | qlarinka |  Erasmus v Portugalsku

Jako v každé univerzitě, která je zapojena do programu Erasmus, funguje i tady ESN (Erasmus Student Network - síť studentů Erasmus), což je skupina místních studentů, obvykle bývalých erasmáků, která pomáhá těm současným cizím studentům, kteří jsou teď tady. Je to školní organizace a většinou je školou podporována formou dotací, poskytnutí kanceláře atp. Přestože můj názor na fungování této organizace v Porto je smíšený (Nemáš bydlení? To je tvůj problém, dej si inzerát a doufej... Chceš party? Jasný, tenhle týden pořádáme čtyři...), výlety a zážitkové aktivity občas vymýšlejí fakt dobré. Tentokrát jsem se s jejich pomocí projela po řece Douro a navštívila vinné sklepy :)Minulý týden probíhaly nějaké uvítací aktivity pro studenty ze zahraničí, spoustu z nich jsme propásli, protože jsme zrovna výletovali po jihu, ale o co jsem naštěstí nepřišla, byla návštěva vinných sklepů s portským a následná projížďka po řece Douro pod sedmi portskými mosty. Celá akce stála 5,5E (tj. necelých 140Kč), což se určitě vyplatilo, protože normálně stojí jen ta projížďka 10E.

Sešli jsme se ve středu v 15:00 na Ribeiře, což je nábřeží u řeky, které je vyhlášené mezi turisty a směřují sem snad všichni návštěvníci Porta. Je zde spousta tradičních budov s nádherně probarvenými fasádami a také odtud vede pověstný dvoupatrový most Ludvíka I. do města Villa Nova de Gaia. Gaia, jak se název druhého města obvykle zkracuje, je sice oficiálně jiným městem, ale s Portem má společných nejen těch 7 slavných mostů, ale také metro a další městskou dopravu a hlavně portské víno, které se neskladuje ve městě Porto ale právě v Gaie.

S typickou portugalskou dochvilností jsme už v 15:30 vyrazili k mostu krále Ludvíka I. (vybudován v roce 1886 a nemýlím-li se, jeho architektem byl žák slavného Eiffela) a pěšky se vydali přes řeku Douro, která obě města odděluje. Trochu jsem se styděla, že jsem se do těchto končin dostala až po měsíci v Porto, protože pro většinu návštěvníků Porta je to jejich první zdejší cíl, ale aspoň jsem to konečně napravila :)

Kousek za mostem jsme zabočili do vrat a ejhle, před námi se rozprostírali vinné sklepy. Prohlídka byla spíše krátká, než-li dlouhá, ale co dalšího by nám taky vykládali. Slavné portské se pěstuje nejméně 100km na východ od města Porta, tradičně ho rukama sbíraly ženy a muži pak 70kg barely s hrozny odnášeli k dalšímu zpracování (dnes se to nosí v 20kg plastových nádobách, protože v těch velkých to začínalo kvasit předčasně), pak se víno rozšlape holýma nohama (komu to nepřipomíná zelí, ať se stydí) a pak se přiveze do Gaia, kde kvasí. Na rozdíl od jiných vín ale zkvasí jen částečně, to znamená, že v něm zůstane spousta cukru a víno je sladké. Aby se ale kvasení zastavilo, musí se do vína přidat alkohol (brandy), takže nápoj je pak silný. Mimochodem tento postup byl vymyšlen poté, co se Britové pohádali s Francouzy a místo francouzského začali dovážet víno portugalské, tomu ale dlouhá cesta po moři nesvědčila a námořníci to vyřešili tak, že do sudů přilévali brandy, a - voila - zrodilo se portské víno.

Dohromady je snad 10 různých typů portských vín, z nichž každý má svá specifika. Co jsem před příjezdem nevěděla, je to, že existují i bílá vína portská. Kromě jednoho druhu (myslím vintage) všechny ostatní s věkem zrají a vylepšují svou chuť. Dokonce po otevření (opět kromě vintage) máte minimálně 2 týdny na jejich vypití, to platí u bílých portských, na ty nejčervenější (možná ruby, ale nejsem si jistá) můžete máte dokonce půl roku. A samozřejmě platí, že bílá vína pijeme chlazená, ale to by snad ani nikoho nenapadlo udělat obráceně.

Ve sklepích bylo samé povídání a spousta sudů, v největším z nich bylo 5700 litrů vína, takového dřevěného obra jsem snad v životě neviděla, kdyby náhodou nátlak nevydržel, tak se tam snad všichni utopíme :-D To mi připomíná, že tomu není zas až tak dávno, kdy ještě v Porto neměli udělané protipovodňové bariéry, takže se co chvíli stalo, že řeka Douro se vylila z břehů a zaplavila, co jí přišlo do cesty, takže i sklepy. Sudy jsou však kvalitní a nepropustí víno ven ani vodu dovnitř, takže v případě povodní jich svázali několik k sobě, připevnili je v místnosti, aby nemohli odlout pryč (zas tolik vody, aby je to odneslo, tam nikdy nebylo) a nechali je tam plavat, dokud voda neopadla.

Po prohlídce následovala samozřejmě i ochutnávka, každý jsme dostali trošku bílého a trošku červeného. Vzhledem k nedokvasení tohoto vína, je samozřejmě vyšší i poměr alkoholu, který činí asi 20% nápoje (být tu prohibice, tak by mělo portské problém), takže 2 skleničky na ochutnávku jsou už docela znát, pokud nepřijdete hned po obědě.

Se spolubydlící Ulou, která šla na prohlídku se mnou, jsme však měly největší legraci s portským vínem, které má na etiketě nápis CURVA. V češtině i polštině má stejné slovo s lehce upraveným pravopisem identický význam, takže ma etiketě vína jsme se tomu opravdu musely smát :)

Ovínění jsme vyrazili na vyhlídkovou loď, která nás hodinu vozila po řece Douro, nejdřív jsme projeli po Ludvíkem a pak pod dalšími 5 mosty proti proudu, tam jsme se otočili a jeli skoro až k moři pod most Arrábida, odkud jsme pak zamířili zpět na Ribeiru. Seděly jsme s Ulou a Oljou (ukrajinská Němka, se kterou jsme se tam seznámily) úplně vepředu, takže jsme měli parádní výhled a udělaly i spoustu fotek.

Ke konci už pak byla docela zima, takže vyjížďka skončila právě včas. S večeří jsme měli štěstí, protože jsme objevili levnou restauraci přímo na cestě z Ribeiry, po víně a na vodě nám totiž šíleně vyhládlo :) Po večeři jsme se rozloučili a cestou domů si s Ulou ještě povídalo o víně, které na nás udělalo velký dojem.
 


Komentáře

1 AjA AjA | Web | 18. října 2012 v 20:23 | Reagovat

o fungovani ESN na KAZDE univerzite bych taktne pomlcela.... spravne by to melo znit  jako na VETSINE :)))

2 Qlarinka Qlarinka | Web | 18. října 2012 v 22:44 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama