14 Surfování

19. října 2012 v 12:05 | qlarinka |  Erasmus v Portugalsku
Vzhledem ke geografické poloze Portugalska, patří surfování k jedné ze zálib, jíž propadlo mnoho zdejších sportovců a také k jedné z aktivit vyhledávaných turisty. Jako správný dobrodruh jsem ani já neodolala a přihlásila jsem se na několik lekcí. A jak to dopadlo?Troufám si říct, že jsem sportovní typ, pokud pravidelně nesportuji, není se mnou k vydrží, nicméně co musím říct hned v úvodu, je to, že vodní sporty nemám zrovna v lásce. Ono mi vlastně ani tolik nevadí třeba plavání samo o sobě, ale voda je studená a to mi nesedí. Když jsem byla malá, vždycky mě hned vyháněli z vody, protože mi zfialověly rty, a pak jsem v pubertě 2x dostala v hradeckém plaveckém bazénu takové křeče do lýtek, že mě nohy bolely ještě další 3 dny, a to mi netvrďte, že je to optimální teplota vody, když se mi to tam stalo víckrát... Od té doby, jsem už do hradeckého bazénu nevkročila, protože se těch křečí bojím... a přitom moje záda by to dost nutně potřebovala... ale zpátky k surfingu.

Hodiny jsem absolvovala už v září, 4 lekce po asi 2 hodinách byly speciálně pro nás-Erasmáky otevřeny za 25E. Na hodině každý vyfasoval neopren, ve kterým si člověk přijde jak nahý (ale leze se do něj v plavkách), který vás bude ve vodě zahřívat. Nevěřila jsem tomu, ale vážně mi v něm nikdy nebyla zima. Taky jsme dostali surf - prkno se šňůrkou, kterou si člověk uvázal kolem jednoho kotníku, aby mu prkno při pádu neodplavalo.

Vzhledem k tomu, že nemám žádnou průpravu ani se snowboardu a na skateboardu jsem jezdila jen jako malé dítě, bylo to opravdu dobrodružné sportování. Když jsem se poprvé oblékla do neoprenu, vzpomněla jsem si, že vlastně ani neumím moc plavat, ale naštěstí se pak ukázalo, že nikam do hloubky chodit nebudeme, takže jsem se nemusela bát, že bych se mohla utopit.

Nejdřív jsem se na pláži rozběhali a rozcvičili, pak na souši trénovali vstávání na prkně (nikdo nechápe, že já opravdu nejsem fyziognomicky stavěná na to, abych protáhla nohy pod tělem, pokud u toho mám obě ruce na zemi), a poté, co jsme se to stejně nenaučili, jsme byli nahnaní do vody.

První půl hodinu jsem si zvykala na to, že jsou v moři vlny a že mě sem tam nějaká zaleje. Pak už jsem si troufla lehnout si na prkno a když jsem zrovna chytla vlnu, stala jsem se přebornicí v jízdě zvané "Titanic", neboli ležíte na prkně čelem ke břehu, vlna vás nabere a když vás veze k pobřeží, zvednete hlavu a doširoka roztáhnete ruce. Člověk si přijde, jako že létá :) Právě to je okamžik, kdy máte vyskočit a stát, ale to mi nešlo :-D

Trochu jsme museli čachrovat s termíny hodin, ale nakonec jsme se nějak domluvili a všechny 4 lekce jsem tak absolvovala vlastně během jednoho týdne, z čehož jsem pak 2 lekce měla v jeden den, protože jinak bych to nestihla do konce kurzu odjezdit. Na poslední hodině jsem se už zvládla aspoň jednou postavit a kousek jet, jupíííí!!!

Povedlo se mi to poté, co jsem ignorovala učitele, který nám pořád dokola opakoval, že si musíme rovnou stoupnout a nesmíme si mezitím klekat, protože bychom spadli. Já jsem si pěkně klekla a plynule si z toho stoupla a už to bylo. A pak že to nejde! Pak mi učitel říkal, že z kleku je to těžší, ale já si opravdu nejsem schopná hned stoupnout, tak radši zvolím těžší variantu, kterou jsem ale schopná udělat :)

Na říjen jsem si hodiny neplatila a jestli je využiju v dalších měsících, jsem se zatím nerozhodla (nejlepší vlny jsou prý v prosinci a díky neoprenu člověku ani nepřijde, že je to tak studené). Byla to zábava, to jo, ale já opravdu nejsem vodní typ a kdybych se nejdřív naučila na prkně někde na souši (mezi dvěma hodinami jsem absolvovala krátkou jízdu na longboardu (dlouhý skateboard na souši) a hned mi to pak šlo lépe), tak by to pro mne asi bylo snažší.

Ale na vyzkoušení rozhodně doporučuju, jen počítejte s tím, že vás pak bude bolet celý člověk :)
 


Komentáře

1 AjA AjA | Web | 19. října 2012 v 17:03 | Reagovat

za ty krece bude spis moci nejaky mineralni dysbalanc  nez primo studenta voda sama...v puberte me to taky  chytalo a pomohl blby horcik se zinkem atrochou seleeenu :

2 Qlarinka Qlarinka | Web | 20. října 2012 v 8:49 | Reagovat

[1]: je to možné, ale do teď mám na to hrůzné vzpomínky :) V čem se to všechno vyskytuje přírodně, aby člověk nemusel baštit potravinové doplňky? Děkuju

3 zadny zadny | 23. října 2012 v 19:42 | Reagovat

[2]:dynova eminka, orechy, ananasy, banan ma hodne horciku, ostatne magnesia ineralka se tak jmenuje, datle, lesni ovoce,spenat, soja, mandle, jatra, cervene maso :) ale nejlepsi jsou tryy orechy, mandle, dynoova semena, tam je v podstate vsechno :))))

4 Qlarinka Qlarinka | Web | 24. října 2012 v 11:27 | Reagovat

Děkuju :)

[3]:

5 cracatit cracatit | Web | 29. října 2012 v 23:18 | Reagovat

Kdypak bude nový článek? Deset dní pryč a tady nic, už i Tereza V. tě z Rennes předběhla. :d

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama