3.5.2014 Reprezentační prostory Pražského hradu

4. května 2014 v 22:52 | qlarinka
V sobotu jsem s tisíci dalších zvědavců vyrazila na "zadarmovou" prohlídku reprezentačních prostor Pražského hradu. Přes prvotní váhání jsem nakonec s kamarádkou vystála frontu, která se kolem oběda smrskla na půlhodinku, a nakonec jsem byla ráda, protože se vskutku bylo na co dívat.


Prohlídka začínala v Rothmayerově sále, odkud jsme se přesunuli do sálu Španělského. Zatímco první je obrovská místnost se dvěma klavírními křídly a spoustou červených pohovek po stranách, druhý sál je bílý se zlatým zdobením, obrovský a doslova dechberoucí. Byl vybaven ku příležitosti královské korunovace, ke které nakonec nikdy nedošlo, ale svou podobu si udržel dodnes. Ze Západního a Severního křídla jsme pak Širokou chodbou pokračovali přes Střední křídlo do křídla Jižního. Téměř v každé místnosti čekal průvodce s výkladem, což sice zdržovalo prohlídku a vytvářelo průběžné fronty, ale rozhodně stálo za to si na každé vyprávění počkat. Prošli jsme se Trůnním sálem, kde se prezident setkává s hlavami jiných států a předává tu např. vyznamenání (překvapilo mě, že je to místnost nudlovitého tvaru a ne prostorný obdélníkový sál). V Habsburském salónu byly k vidění obrazy Marie Terezie a jejích blízkých (nepletu-li se, jde o jediný zcela dochovalý sál bez úprav či rekonstrukcí). Zrcadlový salon oslňoval obrovskými zrcadly ve zlacených rámech z lipového dřeva, které ladily s lustry a stropní výzdobou. Hudební sál prý vyniká skvělou akustikou a historicky zde schovávali kvartet hudebníků do jednoho z výklenků za belgický gobelín, aby bylo hudbu dobře slyšet, ale aby přítomnost hudebníků nerušila hosty - zajímavé řešení. Všechny čtyři rohy místnosti jsou zkosené (či chcete-li zaoblené), ve dvou z nich se nacházejí původní belgické gobelíny a v dalších dvou sochy, autorem jednoho ze sousoší (myslím, že se jmenuje Noc) je Matyáš Braun (sochy Neřestí a ctností na Kuksu) - zatímco v Hudebním sále je vystavena sádrová kopie, originál sochy je instalován v zahradách kolem Pražského hradu.

Reprezentační prostory Pražského hradu se pro veřejnost otvírají právě jen jednou do roka, takže si na prohlídku budete muset počkat. Pro ty, kteří se spokojí s návštěvou alespoň části těchto prostor, jsou v nabídce koncerty či jiná představení, při těch si sice neprohlédnete tolik místností, jako my v sobotu, ale vychutnáte si zase jinou atmosféru Hradu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama