5.5.2014 Absolventský koncert Ráchel Skleničkové

6. května 2014 v 23:07 | qlarinka |  Praha
Bylo to jen tak tak, ale nakonec jsem na Konzervatoř Jana Deyla doběhla právě včas, abych stihla absolventský koncert Ráchel Skleničkové. Byl to nezapomenutelný zážitek a kdo tam nebyl, o hodně přišel :)

O Ráchel jsem se tu už kdysi zmínila v souvislosti s Bohemia Cantat, kde jsem se s ní setkala poprvé. Jak už to tak v životě bývá, uteklo pár let a už delší dobu se můžu chlubit tím, že chodím zpívat do stejného sboru jako Ráchelka (a nutno podotknout, že dost často zpívám hned vedle ní a pak si představuju, že mě neposlouchá :-D). Díky zpívání v jednom sboru jsem velmi rychle zjistila, že kromě toho, že je Ráchel muzikantsky naprosto geniální (a absolutní sluch považuju jen za drobný detail), je jinak úplně normální. Tím chci říct, že má ráda finštinu, sport a vtipy a kolem toho všeho se tak nějak točí ta muzika, prostě k ní patří :)

Je ale pravda, že hudba je ze všech Ráchelčiných zálib tou největší a proto si ji vybrala i ve škole. Díky tomu jsem se včera s dalšími 80 posluchači mohla kochat hodinovým klavírním koncertem v jejím podání, měla totiž absolventské představení. Na programu byl Beethoven, Chopin či Fišer... abych na někoho nezapomněla, můžete níže najít celý program (tedy bez přídavku, protože to bylo nějaké Buggie, jehož název jsem zapomněla). O tom, že všechna díla budou zahrána precisně, nebylo už dopředu pochyb, co mi ale udělalo obrovskou radost, bylo vidět, jak je Ráchel za klavírem šťastná a ve svém živlu. Hudba hned dostane jiný rozměr, když vidíte a cítíte, že ji ten hudebních vskutku prožívá a nejen přehrává.

Největším miláčkem publika, dá-li se to o nějakém hudebním dílu říct, se stala Fišerova Sonáta č. 3, i když mně osobně se nejvíc líbilo dílo Beethovena. Omamnou hudbu podtrhovalo prostředí Koncertního sálu J. Drtiny s úžasnými freskami i další výzdobou, neodpustím si podotknout, že obzvlášť ve škole pro zrakově postižené by něco vizuálně tak krásného člověk snad ani neočekával. Ráchelčin výkon byl vskutku strhující a musela se na jeviště několikrát vracet, než nás konečně přesvědčila, že už nic dalšího opravdu hrát nebude.

Po koncertě jsme se přesunuli na raut a všechnu tu nádheru ještě ve vzpomínkách prožívali znovu. Doufám, že Ráchel dostane co nevidět příležitost, jakou si zaslouží, abychom jí mohli týden co týden za piánem vídat nejen na našich sborových zkouškách, ale i další lidé kdekolik na světě.


A na závěr slibovaný program:
J. S. Bach: Preludium a fuga H dur (1. díl Temperovaného klavíru)
Ludwig van Beethoven: Sonata C dur, op. 53. III. Rondo: Allegretto moderato
Frédéric Chopin: Berceuse, op. 57
Frédéric Chopin: Fantaisie-improptu cis moll, op. 66
Vítězslav Novák: Amoroso (z cyklu Vzpomínky, op. 6)
Ferenz Liszt: Rej skřítků (Koncertní etuda)
Luboš Fišer: Sonáta č. 3, 2. věta
Frédéric Chopin: Etuda a moll, op. 25
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama